Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 10 e 10

Temė: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

 1. #1
  VIP Avatari i bella
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,389
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  5860

  Gabim "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.


  "Njė mijė e njė netė", titulli origjinal nė gjuhėn arabe: Alf Laila Laila wa, ėshtė padyshim vepra mė e famshme letrare klasike Lindore dhe me e njohur nga te gjithe. Disa karaktere qė animojn te treguara nga princesha Scheherazade (Shqip Sheherazade) bejn pjesė ne imagjinaten e shumė fėmijėve tė botės, si Ali Baba dhe dyzet hajdutėt dhe llamba magjike e Aladinit , apo udhėtimet e Sinbad marinar.
  Mbreti Shahriyar zhgėnjyer dhe i zemėruar nga tradhtinė e gruas sė tij e kap njė urrejtje per vdekje pėr tėrė gjininė femėrore. Pėr shkak tė kėsaj ai urdhėroi vezirin, i cili ėshtė edhe babai i Scheherazade, ti coj njė virgjėresh cdo natė,e ai do tė kaloj natėn me tė dhe tė nesėrmen nė mėngjes ai do tė urdhėrojė ekzekutimin saj. Masakrėn e vazhdoi pėr tre vjet, deri kur Sheherazadja e bukur, e menēur dhe kurajoze iu ofrua pėr tė kaluar natėn bashkė me mbretin, duke i thėnė babait te saj: "Ose unė do tė qėndrojė gjallė, ose do tė jem shperblesa e virgjėreshave muslimane dhe shkaku i ēlirimit tė tyre nga duart e mbretit dhe nga tuajat. "

  Sheherazade, qe mos tė dėnohet me vdekje nga mbreti hakmarrės pėr njė mijė e njė net, mban tė gjallė kuriozitetin e monarkut me tregimet e saj tė jashtėzakonshme,lidhur me zinxhirė me njėri-tjetrin si unazat e nje varese.Kur Sheherazade ndalon se treguari mbreti Shahriyar tashme ka harruar ndaj dashurise qe ka per te urrejtjen e vjetėr kunder grave; koha dhe imagjinata e kanė pajtuar me jetėn. Sheherazade shpetoi veten dhe mbi njė mijė e njė vajzė.

  Kjo eshte nje histori-kornize: njė histori nė vetvete e jashtėzakonshme, duke i ofruar lexuesit admirimin e Sheherazade te imituesve, poetėve dhe artistėve. Sheherazade pėr perėndimin ėshtė bėrė mbretėreshė-nėna e tė gjithe odaliskeve tė cilėt kanė banuar pėr shekuj ne letėrsisė evropiane, galeritė e artit dhe skenat e baletit.

  Sheherazade pėr botėn arabe, ėshtė simbol i fuqisė, inteligjences, dhe bukuris se fjalės, fuqia e joshjes dhe nė kėtė kuptim Sheherazade ėshtė larg nga modeli sensual pasiv, qe kemi dashur te kemi per perendimin. Nė tė vėrtetė ajo ėshtė njė grua aktive, e zgjuar, e shkathet, shkaku i planit te shpėtimit tė saj dhe atė tė grave tė tjera, e aftė pėr tė frymezuar dashuri tek sovrani dhe pėr tė mbajtur gjallė kėtė dashuri tek ai.
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga bella : 01-10-11 nė 21:36
  Likes LBG, ReNdEx, LoSsT, ida angel liked this post
   
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 2. #2
  Anėtar Aktiv
  Anėtarėsuar
  Jun 2011
  Postime
  529
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  76

  Gabim Re: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Ne fakt e kam lexu ne ate kohe kur kujtoja se njerezit jane a-seksual ...

  Tani nga ky prezantimi yt i ri ,,,mu hap oreksi ta rilexoj ......flm Bella
  Likes bella liked this post
   

 3. #3
  VIP Avatari i bella
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,389
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  5860

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  ...Ne fakt edhe mua me ka kapur nje deshire per ta rilexuar...e ne fakt ky eshte libri i pare me perralla qe kam pasur dhurate dhe qe ka qen kaq interesant, afashinant e i pari i biblotekes time...Por per fat te keqe duke e dhen borxh sa andej kendej me ka humbur......Dhe mendoj ta blej, e te jet edhe libri i pare qe nuk mund te griset i vajzes time.
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga bella : 01-10-11 nė 22:50
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 4. #4
  sweet Avatari i sensuu
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Mosha
  27
  Postime
  9,734
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2897

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  uaaaaa na thoni nje perralle se spo me ze gjumi hhihi
  Treat your self like a star!!!

 5. #5
  VIP Avatari i bella
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,389
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  5860

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.  Tre vėllimet pėrmbajnė pėrrallat e mėposhtme:

  Vellimi i pare
  Simbad Detari
  Tė tre Kalanderėt
  Gomari, kau dhe bujku
  Tregtari dhe xhindi
  Plaku dhe drenusha
  Plaku dhe dy qentė e zinj
  Historia e peshkatarit
  Mbreti grek dhe mjeku Duban
  Burri dhe papagalli
  Veziri i ndėshkuar
  Mbreti i ri i ishujve tė zinj
  Historia e Zybejdes
  Historia e Aminės


  Vellimi i dyte

  Ali Babai dhe dyzet hajdutėt
  Tri mollėt
  Gruaja e masakruar dhe djaloshi
  Nuredin Aliu dhe Badredin Hasani
  Kurrizoja i vogėl
  Historia qė rrėfeu rrobaqepėsi
  Historia e berberit
  Historia e Abuhasan Ali Ebn Bekrit dhe Shemselniharit, favoritės sė kalifit
  Harun-Al-Rashit


  Vėllimi i tretė
  Aladini dhe llampa magjike
  Ago Aliu, tregtari nga Bagdati
  Kali Magjik
  Princ Ahmedi dhe perria Pari-Banu
  Dy motrat ziliqare
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga bella : 01-10-11 nė 23:47
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 6. #6
  Interist Forever Avatari i ReNdEx
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Rrugve
  Mosha
  29
  Postime
  13,124
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1952

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Bela ti rri rri edhe tak te suprizon me kto tema kshu Bukur shum ja te lexojm ndo nje perral
  Likes bella liked this post
   
  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 7. #7
  Witch Avatari i Lou Lou
  Anėtarėsuar
  Sep 2011
  Vendndodhja
  Kam lindur dhe banoj nė kokėn time!
  Postime
  525
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  71

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Lou Lou : 02-10-11 nė 11:42
  E ardhmja zgjat deri ne frymemarrjen tjeter!

 8. #8
  ... Avatari i AjSi
  Anėtarėsuar
  Mar 2009
  Postime
  2,820
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2441

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lou Lou Shiko postimin
  E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
  nqs di ndonjeren edhe mund ta postosh se mka marre malli ti lexoj ; )

  disa prej perrallave i mbaj mend,,ali baben me 40 hajdute ,nje si historia aladinit, me perri, me xhinde ,me princa...kane qene perralla te mrekullueshme
  di qe ka qene liber shume shume i trashe
  Happy stories are stories that havent finished yet.
  .

 9. #9
  ...Δʝɛя... Avatari i Morena
  Anėtarėsuar
  Mar 2010
  Vendndodhja
  Nel Favoloso Mondo Di Amélie
  Postime
  5,329
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  748

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lou Lou Shiko postimin
  E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
  Bejne pjese tek leteresia
  Kur skishte drita naten ne shqip nen driten e qirinjeve e lexoja, sdi as vete si me ra ne dore
  .... Ƴσʋ κиσω Ɩ'м α яɛαмɛя........♥  Ti me rremben cdo dite...

 10. #10
  Witch Avatari i Lou Lou
  Anėtarėsuar
  Sep 2011
  Vendndodhja
  Kam lindur dhe banoj nė kokėn time!
  Postime
  525
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  71

  Gabim Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Atehere i bje qe kush mundet te publikoje ndonje perralle nga keto...Ok kuptova vajza Ju faleminderit per shpjegimin!
  E ardhmja zgjat deri ne frymemarrjen tjeter!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tema Tė Njėjta

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-08-13, 12:03
 2. Paralajmerimi i masonit: "Bota ne prag te luftes"
  By NeVertiti in forum Tė ndryshme
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-05-12, 15:10
 3. Bota "rrezikohet" nga ndryshimet klimatike
  By Arfenilla in forum Portali i forumit
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-05-12, 20:09
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-04-10, 16:58
 5. Gjithēka gati pėr Konferencėn "Kosova dhe bota arabe"
  By Loverboy in forum Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-08-08, 15:09

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •