Duke shfaqur rezultatet 1 nga 4 e 4

Temė: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

 1. #1
  ___________ Avatari i Зngjεll
  Anėtarėsuar
  Dec 2008
  Postime
  2,083
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  102

  Gabim 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Po - Itali

  Name: Po.jpg
Views: 2317
Size: 30.6 KiloByte

  I gjate 652 km , lumi me i rendesishem ne Itali , i cili e ka burimin nga Alpet dhe mbaron rrugen e saj ne Detin Adriatik .
  Po , i cili lulezon 3000 komuna eshte nje element nevralgjik per Italine .  Seine - France

  Name: Seine, France.jpg
Views: 3531
Size: 29.1 KiloByte

  Ajo pershkruan Parisin dhe kalon gjate momumenteve me prestigjose te kryeqytetit , Sena eshte nje nga lumenjte me te njohura dhe me te vizituara ne Europe .
  Gjate shekujve shume piktore dhe shkrimtar kane arritur te marrin frymezim prej saj duke i dhene nje bukuri historise .
  Ajo e merr burimin ne Cote d'Or , dhe mbaron duke u derdhur ne manche ,pas nje gjatesie 777 km te pershkruar .  Danubi - Hungari

  Name: Danubi, Hungari.jpg
Views: 5243
Size: 31.7 KiloByte

  Lumi i dyte ne Europe pas Volges , Danubi pershkruan shume vende rreth 3000 km . I mbrekullueshem nga valsi i Johann Strauss , lumi qendron bashkuar Hungarise - empirit austro-hungarez qe per shume kohe eshte quajtur " Mreteria e Danubit "
  Ne te jetojne rreth 300 specie zogjesh dhe lule te vetemet ne bote  Tamise - Angli

  Name: Tamise, Angli.jpg
Views: 2892
Size: 35.5 KiloByte

  E mbrekullueshme e pershkruar nga piktoret Tuner dhe Monet , Tamise eshte nje lum mitik , i konsideruar si "shpirti" i Londres ne te njejten nder si Big Ben ose Westminster .
  Ajo ehste nje nga oborret e ujit me te Anglise me nje gjatesi 346 km .
  Tamise merr burimin e saj ne lindje te vendit dhe derdhet ne Detin e Veriut .


  Elbi - Gjermani

  Name: Elbe - Gjermani.jpg
Views: 4204
Size: 42.6 KiloByte

  I gjate 1100 km , Elbi merr burimin e tij nga Republika Ceke dhe derdhet ne Detin e Veriut . Ai pershkruan shumicen e Gjermanise , gjithashtu kalon ne qytetet Dresde dhe Hambourg
  Gjate disa dimerave shume te ashper , Elbe ngrin ne disa vende . Atehere mund ta kalojme lumin duke kaluar ne kembe .

 2. #2
  ___________ Avatari i Зngjεll
  Anėtarėsuar
  Dec 2008
  Postime
  2,083
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  102

  Gabim Titulli: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Vistule - Poloni

  Name: Vistule , Poloni.jpg
Views: 1900
Size: 47.6 KiloByte

  I vetmi lume qe i perket vetem Polonise ( nje shteti) , me gjatesi 1050 km , Vistula eshte nje lum shume i admiruar.
  Duke pershkruar shume fusha , ky lum ehste shkaku i shume katastrofave prej daljes se tij prej shtratin ne kohe te keqe dimri , katastrofa e fundit ka ndodhur ne 1960 . Duke pershkruar gjysmen e Polonise nga jugu ne veri para se te derdhet ne Detin baltik , Vistula pershkruan qytete si : Varshava dhe Krakovi ashtu si dhe shume fshatra.  Tage - Spanje

  Name: Tage, Spanje.jpg
Views: 2282
Size: 28.4 KiloByte

  Tage eshte nje lum qe merr burimin ne Spanje dhe kalon Portugaline ku derdhet ne Detin Atlantik , ne Lisbone .
  Eshte lumi me i madh i Gadishullit Iberik me nje gjatesi 1007 km .
  Taga pershkruan qytete si : Abrante dhe Tolede ( ne foto ) , ku thone se farketaret perdornin ujin e ketij lumi per te lagur ēelikun e shpatave te kaloresve spanjoll.
  Ura e Vasco de Gama ku kalon Tagu ne Lisbone mbi 17 km ka qene per kohe te madhe si me i gjati ne bote .  Vollga - Rusi

  Name: Vollga, rusi.jpg
Views: 2547
Size: 53.5 KiloByte

  Vollga eshte ne nje pikepamje te larget lumi me i madh ne Europe . Ajo e merr burimin midis Moskes dhe San- Petersburgut , para se te derdhet ne Detin kaspian pas nje gjatesie te pershkruar prej 3700 km .
  Pellgu i saj ka nje siperfaqe 1 350 000 km2 gjithashtu ajo luan nje rol te madh ne frymezimin e shume romaneve te njohura dhe kengeve tradicionale .  Tibre - Itali

  Name: Tibre , itali.jpg
Views: 3193
Size: 45.9 KiloByte

  Ashtu si Seine ne Paris, Tibre eshte zemra e Romes , selfionit Sant-Pierre dhe monumenteve te bukura ne qytet .
  I treti lume ne Itali , Tibri pershkruan me gjatesi 400 km nga perendimi i Romes deri ne lindje , ne Detin Tirreniene .  Rin - Gjermani

  Name: Rin , gjermani.jpg
Views: 2428
Size: 67.2 KiloByte

  Lum legjendar , i konsideruar si simbol i kultures gjermanike , Rini eshte 1300 km i gjate nga Alpet deri ne Detin e Veriut . Ai pershkruan 6 shtete : Zvicer , Liechtenstein, Austri , Gjermani , France , Hollande) dhe gjithashtu eshte viza e kufirit franko-gjerman.
  Nje burim frymezimi per shume artiste : Gete , Wagner , Goethe , Rini eshte ne origjine te shume legjendave mitike


  marre nga : Msn.com

 3. #3
  VIP Avatari i Hartini
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  4,729
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2167

  Gabim Titulli: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Ke harruar Valbonen o engjell.

 4. #4
  ___________ Avatari i Зngjεll
  Anėtarėsuar
  Dec 2008
  Postime
  2,083
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  102

  Gabim Titulli: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hartini Shiko postimin
  Ke harruar Valbonen o engjell.
  Nuk e kishin futur ne liste per fat te keq . Mgjt do mundohem te bej dhe nje teme per lumenjte me te bukur shqipetar

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tema Tė Njėjta

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-05-13, 22:19
 2. Nė Rijekė xhamia mė e bukur nė Europė
  By Soulmind in forum Arkitektura dhe Inxhinieria
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-05-13, 16:26
 3. 8 lumenjte e medhenj qe po thahen nga mbiperdorimi
  By ShkodranNe in forum Gjeologji & Gjeografi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-12, 05:07
 4. Pro apo kundra Shqiperise ne Europe????
  By PAZUZU in forum Politika
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-10, 01:16
 5. 10 lumenjte me ne rrezik ne bote
  By E3 in forum Gjeologji & Gjeografi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-09, 02:51

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
Kthehu ne Fillim