Recent Blogs Posts

 1. ..mes vetvetes...

  Ecja menduar mes asaj qe shihej nga syte dhe asaj qe mendja pasqyronte direkt brenda syve.
  Ishte nje situat sa e erret sa trazuese,me ngaterroheshin vizualiteti real me ate preceptiv te mendimeve brenda trurit.
  Ne nje cast u mundova ti ndalja keto vale mendimesh,dhe shikimin e syve ta mbuloja me nje tantell te bardhe,ku mund te hidhja lirsiht cdo mendim qe mendja ime rigjeneronte,ngjante si nje kazan qe velon me pluher yjesh te vdekur,ndihesha e pafuqishme tek mendja ime konvergonte
  ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 2. "Te kerkoj ne heshtje"

  Mendja ime po gumezhin, zhurmon sikur te ishte nje koshere bletesh nga mendimet. Nuk dua qe ky labirinth mendimesh te zgjidhet e ato te fluturojn te lira. Thuhet se kur je e lumtur nuk duhet ta thuash me ze te larte sepse dicka e keqe do te ndodhi, por, ketu eshte e kunderta. Nuk ka asgje per tu lumturuar, vetem per tu hidheruar. Neqoftese keto mendime do dilnin, do shkaktonin vetem dhimbje. Do shkerrmonin akoma me shume shpirtin tim te brishte. Mendoja se isha e paprekur, si ato lulet mos-me-prek, ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 3. Poezi Per Atdheun Tim

  Ē'u mbush mali me dėborė,
  Ē'u mbush deti me pamporė,
  Seē u mbush e shkreta Vlorė,
  Plot me krushq e me dasmorė:
  S'janė krushq edhe dasmorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė,
  Me flamur' tė kuq nė dorė,
  Si dhėndurė me kurorė.


  Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
  Nga ēdo anė seē na ardhė,
  Shqipėtarėt gunė-bardhė.
  Seē na ardhė palė-palė,
  Duke rrotulluar male
  Kush me kėmb' e kush ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 4. Poezi Per Atdheun Tim

  Ē'u mbush mali me dėborė,
  Ē'u mbush deti me pamporė,
  Seē u mbush e shkreta Vlorė,
  Plot me krushq e me dasmorė:
  S'janė krushq edhe dasmorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė,
  Me flamur' tė kuq nė dorė,
  Si dhėndurė me kurorė.


  Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
  Nga ēdo anė seē na ardhė,
  Shqipėtarėt gunė-bardhė.
  Seē na ardhė palė-palė,
  Duke rrotulluar male
  Kush me kėmb' e kush ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 5. Amore Stellare

  Fluisce l’amore sul marmo scolpito
  chiudendo gli occhi – vedo te.
  S’eleva la Luna nel cielo stellato
  scende una lacrima, non c’č un perché.

  Pesano sulla nuca le ultime parole
  “mi sono perso”- dicesti tu.
  Il mento mio tremava di dolore
  la testa da allora non s’alza pił.


  Rimango impietrita con lo sguardo perso
  la luce soffusa mi fa compagnia
  La mente sfoglia le nostre promesse
  per farle rivivere nella fantasia. ...
  Etiketat: art, dashuri, skulpture Vendos / Redakto Etiketa
  Mėnyja
  Uncategorized